- → Мин. разстояние (м) = стъпка на пиксела (мм)
- → Удобен диапазон = стъпка × 2 до × 3
- → Това е най-важната променлива
- → COB/MIP над 400 лукса околна светлина
- → SMD фина за контролирани вътрешни пространства
- → COB контраст: 8,000:1 срещу SMD 3,000:1
- → P1.2 има 56% повече светодиоди/м² от P1.5
- → Надграждане на P1.5 → P1.2 = +30–50% от цената на шкафа
- → Ако два тона отговарят на условията, изберете по-грубия
Изчакайте - първо задайте тези въпроси
Когато клиент попита „трябва ли да изберем P1.2 или P1.5?“, повечето интегратори отговарят директно на въпроса. Това е грешен ход.
Разстоянието между пикселите е изход, а не вход. Правилната отправна точка са винаги едни и същи три въпроса: Колко далеч ще седи публиката от екрана? Какво съдържание ще се показва? Какъв е наличният бюджет спрямо площта на екрана? Отговорете на тези три и разстоянието между пикселите ще се избере само.
Спорът P1.2 срещу P1.5 е реален, но има значение само след като сте установили геометрията на гледане. Екран P1.5, гледан от 4 метра, осигурява по-добра възприемана резолюция от екран P1.2, гледан от 2 метра, защото на 2 метра зрителят е в рамките на минималното удобно разстояние за гледане и за двата ъгъла. Същата логика важи и от другата страна: LED дисплей P2.0 или P2.5, посочен правилно за разстояние за гледане от 10 м+, ще се представи по-добре от дисплей P1.5, който е бил надценен за същото пространство и в резултат на това е бил с подценен бюджет.
Грешното схващане на тази последователност е причината проектите да се окажат надценени и с надценен бюджет или недоценени с видима пикселна структура, за която клиентът обвинява интегратора.
Това ръководство разглежда решението в правилния ред: разстоянието е първо, резолюцията е второ, околната среда е трета, бюджетът е последен.
Две формули. Използвайте и двете.
Първото е правилото за минимално разстояние — бързо, надеждно за разговори с клиенти:
Минимално разстояние за гледане (м) = Разстояние между пикселите (мм) × 1
P1.5 означава минимум 1.5 м. P2.5 означава минимум 2.5 м. На това разстояние отделните пиксели са технически видими при внимателно разглеждане, но изображението се разчита като приемливо за повечето типове съдържание.
Второто е комфортният обхват на гледане — около какво всъщност се проектира:
Комфортно разстояние за гледане (м) = Разстояние между пикселите (мм) × 2 до × 3
Използвайте ×2 за статично, детайлно съдържание – табла с данни, презентации с много текст, наблюдение в контролна зала . Използвайте ×3 за видео, анимирана графика и общо аудио-визуално оборудване, където незначителната пикселна структура е по-малко забележима.
Тези две формули заедно ви дават минимален праг и целеви диапазон – което е необходимо за планирането на проекта.
Околната светлина се измерва в луксове. Яркостта на дисплея се измерва в нитове (cd/m²).
| Pixel Pitch | Мин. разстояние (×1) | Препоръчителен диапазон (×2–×3) | Типично Application |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9m | 1.8m - 2.7m | Студия VP/XR, излъчване |
| P1.2 | 1.2m | 2.4m - 3.6m | Контролни зали, заседателни зали |
| P1.5 | 1.5m | 3.0m - 4.5m | Конферентни зали, фоайета |
| P1.8 | 1.8m | 3.6m - 5.4m | Учебни зали, шоуруми |
| P2.0 | 2.0m | 4.0m - 6.0m | Аудитории, големи фоайета |
| P2.5 | 2.5m | 5.0m - 7.5m | Големи аудитории, атриуми |
Тези числа предполагат контролирано вътрешно осветление. В среди с висока околна светлина – осветени с дневна светлина фоайета, търговски етажи – възприеманата рязкост намалява и минималното разстояние ефективно се измества по-близо. Това взаимодействие е разгледано в Раздел 04.
Разстояние между пикселите спрямо размер на екрана спрямо резолюция
Разстоянието между пикселите определя колко пиксела се побират в дадена област на екрана. За всеки фиксиран размер на екрана, промяната на разстоянието между пикселите променя оригиналната резолюция – а това има пряко въздействие върху източника на сигнала, производството на съдържание и очакванията на клиента.
Формулата:
Хоризонтални пиксели = Ширина на екрана (мм) / Стъпка между пикселите (мм)
Вертикални пиксели = Височина на екрана (мм) / Стъпка между пикселите (мм)
За екран 6 м × 3.375 м (стандартно 16:9)
| Pixel Pitch | Хоризонтално × Вертикално | Резолюция | Еквивалентно на |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25MP | Доста над 4K |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14MP | Над 4К |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9MP | 4K клас |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6MP | Между 2K и 4K |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5MP | Малко над 2 хиляди |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2MP | Под 2К |
За по-малка заседателна зала — 4 м × 2.25 м (16:9)
| Pixel Pitch | Хоризонтално × Вертикално | Резолюция | Еквивалентно на |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6MP | Между 2K и 4K |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4MP | Близо до 4K |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8MP | Над 2К |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25MP | Малко над 2 хиляди |
Критичният въпрос: какъв източник на сигнал всъщност подава клиентът към стената?
В повечето корпоративни AV инсталации отговорът е лаптоп, медиен плейър или система за видеоконферентна връзка — всички с най-добър изход 1080p или 4K. P1.2 стена с размери 6×3.375 м има естествена резолюция от приблизително 5000×2813, което надвишава 4K. Мащабирането на 4K източник, за да се запълни това платно, работи — но това означава, че допълнителната плътност на пикселите, за която сте платили, не се използва напълно.
Това не е аргумент срещу P1.2. Това е аргумент за разбирането какво всъщност купувате. В нашите проекти в Лос Анджелис — COB Pro P1.2 стени с размери от 4×3 м до 6×2 м — решението за плътността на пикселите беше продиктувано от разстоянието на гледане, изискванията за прецизност на съдържанието и необходимостта от близка до 2K естествена резолюция за търговска реклама с висока разделителна способност. На тези разстояния P1.2 осигурява видимо по-рязко изобразяване на текста и по-фини детайли на изображението от P1.5, независимо от това какво казват аритметиката на разделителната способност.
Размерът на екрана определя платното. Стъпката на пикселите определя броя на пикселите. Източникът на сигнала определя каква част от този брой пиксели ще се използва. Подравнете и трите, преди да укажете.
Околна светлина, яркост и взаимодействие на разстоянието между пикселите с околната среда
Разстоянието на пикселите получава най-голямо внимание в дискусиите за спецификации. Околната светлина рядко го прави. Това е обратното за значителна част от реалните инсталации.
Ето каква е практическата реалност: P1.5 COB дисплей в добре контролирана стая при околна светлина от 200 лукса ще осигури по-рязко възприемано качество на изображението, отколкото P1.2 SMD дисплей в осветено с дневна светлина фоайе при 800 лукса. Разликата в стъпката на пикселите е реална - разликата в околната среда е по-голяма.
Защо технологията на капсулиране е важна тук
Капсулирането с COB и MIP покрива цялата повърхност на модула с непрекъснат слой от смола или епоксидна смола, елиминирайки откритите празнини между пикселите, които характеризират SMD конструкцията. Тези празнини отразяват околната светлина директно обратно към зрителя, намалявайки контраста и измивайки изображението. При условия на висока околна светлина, SMD дисплеите изискват значително по-висока яркост, за да компенсират това, което ускорява деградацията на светодиодите и увеличава консумацията на енергия.
При COB дисплеите, черната смола абсорбира околната светлина, вместо да я отразява. Ето защо COB панелите обикновено имат контрастни съотношения от 8,000:1 до 12 000:1 при околна светлина, в сравнение с 3,000:1 до 5,000:1 за еквивалентни SMD панели в същата среда. Тази разлика е осезаема при нормални разстояния на гледане.
Изисквания за яркост според околната среда
Околна светлина в луксове. Яркост на дисплея в нитове (cd/m²).
| Заобикаляща среда | Околна светлина (лукс) | Препоръчителна яркост | Съвместим диапазон на височина на тона |
|---|---|---|---|
| Излъчване / Вицепрезидент студио | 800-1200 | 800–1200 нита | P0.9 – P1.5 COB/MIP |
| Контролна зала | 300-500 | 400–600 нита | P1.2 - P1.5 |
| Конферентна зала (контролирана) | 200-400 | 300–500 нита | P1.2 - P2.0 |
| Корпоративно фоайе (с дневна светлина) | 500-1000 | 600–1000 нита | P1.5 - P2.5 |
| Търговски етаж (смесен) | 600-1200 | 800–1500 нита | P1.8 - P2.5 |
| Тренировъчна зала | 300-500 | 300–500 нита | P1.5 - P2.5 |
LED дисплеите обикновено работят с 30–50% от максималната яркост при ежедневна употреба, за да удължат живота на панела. Уверете се, че номиналната яркост на дисплея при 50% мощност все още отговаря на изискванията за околната среда, а не само на пиковите спецификации.
В нашия канадски проект — серия тухли P1.5 с площ 65 м², монтирани на таван — клиентът изискваше 4K имeрсивно съдържание, при което зрителите гледат нагоре от близко зрително разстояние. Височината на тавана постави дисплея в комфортния зрителен диапазон за P1.5 (3.0 м–4.5 м). При 65 м², P1.5 осигурява естествена резолюция доста над 4K клас, което прави P1.2 ненужен както от гледна точка на резолюцията, така и от гледна точка на разходите.
За инсталации на тавани като цяло: P1.5 е практическата граница за фин ъгъл на звука за повечето пространства. Изключение правят имeрсивните среди с нисък таван, където зрителят е умишлено близо до повърхността.
Разликата в реалните разходи между P1.2, P1.5, P2.0 и P2.5
Разстоянието между пикселите влияе върху цената по два начина: първоначалната цена на шкафа и дългосрочните разходи за поддръжка. И двата начина се мащабират с плътността на пикселите. Нито една от двете зависимости не е линейна.
Защо по-фината стъпка струва повече
По-малката стъпка между пикселите означава повече светодиоди на квадратен метър. Панел P1.2 съдържа приблизително 69 444 пиксела/м², в сравнение с 44 444 за P1.5 и 25 000 за P2.0. Това е 56% увеличение на броя на светодиодите от P1.5 до P1.2 и 178% увеличение от P2.0 до P1.2. Повече светодиоди означават по-висока цена на компонентите, по-строги производствени толеранси, по-ниски нива на добив и по-сложни схеми на драйверите - всичко това се отразява на цената на корпуса.
Индекс на относителните разходи (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Плътност на пикселите (пиксели/м²) | Относителна цена на кабинета | Относителни разходи за поддръжка |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Високо |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Medium-висока |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Среден |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Средно-ниско |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (базова линия) | ниско |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | ниско |
Относителни индекси за планиране на бюджета. Действителното ценообразуване варира в зависимост от вида капсулиране, конструкцията на шкафа и обема на поръчката.
Въпросът за цената на надстройката
Често срещан клиент пита: „С колко повече струва преминаването от P1.5 към P1.2?“ За типична инсталация от 20 м², надграждането от P1.5 към P1.2 представлява приблизително 30–50% повече само в разходите за шкаф, преди каквито и да е промени в структурната опора или изискванията за контролер. За инсталация от 65 м² — нашият проект за таван в Канада — тази разлика се превръща в значителен бюджетен ред. В този проект P1.5 беше избран не като компромис, а като инженерно решение: оригиналната резолюция в този мащаб вече надвишаваше 4K, а геометрията на гледане потвърждаваше избора на стъпка.
Разходите за поддръжка се скалират с брой пиксели
Всеки светодиод е потенциална точка на повреда. Панел P1.2 има 56% повече точки на повреда на м² от панел P1.5. За фиксирани инсталации с поддръжка отпред това е поносимо. За инсталации, монтирани на тавана или само с достъп отзад, всяко събитие за поддръжка носи по-високи разходи за труд – което означава, че дългосрочната разлика в общата цена на притежание (TCO) между P1.2 и P1.5 е по-голяма, отколкото предполага делтата в цената на шкафа.
P2.0 и P2.5 на пазари, чувствителни към бюджета
LED дисплеите P2.0 и P2.5 заемат отделна позиция, която често се пренебрегва в детайлните дискусии. На пазарите в Югоизточна Азия, Близкия изток, Африка и Латинска Америка — където разходите за труд са по-ниски, а бюджетите на проектите са по-ограничени — SMD модулите P2.0 и P2.5, комбинирани с безрамкови, беззаваръчни монтажни конструкции, представляват доминиращия метод за монтаж на фиксирани дисплеи за вътрешна употреба. Това не е компромисен подход. Това е правилно проектирано решение за среди, където разстоянията за гледане надвишават 6 м, изискванията за съдържание са текст и стандартно видео, а дългосрочната експлоатация се осигурява от местна работна ръка.
Икономиката се определя от обема на производството. SMD модулите P2.0 и P2.5 се произвеждат в голям мащаб за собствения голям вътрешен пазар на Китай - църкви, училища, правителствени сгради, обществени центрове. Този обем на производство поддържа ниски цени на модулите и надеждни вериги за доставки.
Когато разстоянието за гледане комфортно поддържа P1.5, надстройката до P1.2 води до намаляваща визуална възвръщаемост, като същевременно увеличава както първоначалните разходи, така и дългосрочната експозиция за поддръжка. Надстройте до P1.2, когато геометрията го изисква — не като премиум опция по подразбиране. И когато разстоянието за гледане, типът съдържание и бюджетът сочат към P2.0 или P2.5, посочете съответно, без да го третирате като понижаване на нивото.
Съответствие на разстоянието между пикселите с приложението: 12 сценария
Как да четете тази таблица: започнете с разстоянието за гледане. Ако типичната позиция на публиката попада в препоръчителния диапазон за дадена височина на звука, тази височина на звука е технически квалифицирана. Проверете околното осветление — ако средата е с висока луксозна осветеност, преминете към COB или MIP, независимо от височината на звука. След това приложете чувствителност към бюджета: ако и двата варианта за височина на звука са технически квалифицирани, по-едрият тон на звука е правилният инженерен избор, освен ако специфичното съдържание или изискванията на клиента не оправдават по-финия вариант.
| Приложение | Типично разстояние за гледане | Околна светлина | Препоръчителен тон | Мин. екран за 2K | бележки |
|---|---|---|---|---|---|
| Вицепрезидент / XR студио | 1.5m - 3m | 800–1200 лукса | P0.9 – P1.2 COB | 1.8m × 1.0m | Опресняване ≥7680Hz за заснемане с камера |
| Студио за излъчване | 2m - 4m | 600–1000 лукса | P1.2 – P1.5 COB | 2.4m × 1.35m | Точността на цветовете е критична; само COB/MIP |
| Контролна зала | 2m - 4m | 300–500 лукса | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | Денонощна работа; за предпочитане е достъп отпред |
| Заседателна зала / изпълнителен директор | 2.5m - 4m | 200–400 лукса | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | Често подменя LCD видеостени |
| Конферентна зала | 3m - 5m | 200–400 лукса | P1.5 - P1.8 | 3.0m × 1.69m | P1.5 достатъчен за повечето корпоративни AV |
| Тренировъчна зала | 3m - 6m | 300–500 лукса | P1.5 - P2.0 | 3.0m × 1.69m | Голяма публика, различни разстояния между местата за сядане |
| Търговски шоурум | 2m - 5m | 600–1200 лукса | P1.8 - P2.5 | - | Приоритет на яркостта пред плътността на пикселите |
| Корпоративно лоби | 4m - 8m | 500–1000 лукса | P2.0 - P2.5 | - | Силна околна светлина; значително предимство на COB |
| Аудитория | 6m - 15m | 100–300 лукса | P2.0 - P2.5 | 4.0m × 2.25m | Преглед на избора на разстояние за шофиране |
| Дом за поклонение | 8m - 20m | 200–500 лукса | P2.0 - P2.5 | - | Текст и видео; SMD съвместимост; общ модул на стената |
| Монтаж на тавана | Зависи от височината на тавана | Контролирана | P1.5 - P2.0 | - | Достъпът за поддръжка е основното ограничение |
| Наем за събития / турнета | 4m - 12m | Променлив | P2.0 - P3.9 | - | Приоритет на теглото и скоростта на настройка |
Когато някои зрители са на 2 м, а други на 6 м в една и съща стая: проектиране за най-близкия зрител — той ще види пикселната структура първо. Стена P1.5, която е подходяща за зрител от първия ред на 2.5 м, винаги ще е подходяща за зрител от задния ред на 6 м. Обратното не е вярно.
Четири проекта, четири решения
Всеки проект илюстрира различна логика на вземане на решения — понякога оправдава премиум спецификация, понякога потвърждава защо по-грубият тон е бил правилното решение.


Професионална компания за видео продукция. Обща площ 33 м², COB Pro P0.9, конфигурация с директен ъгъл. Те знаеха точно какво изискват.
- Разстояние на видимост под 1 м при най-близко положение
- P0.9 беше минималната технически подходяща опция
- COB, необходим за устойчивост на механично напрежение в ъглите
- Резултат: завладяващо съдържание, без видима пикселна структура
Търговски рекламни дисплеи в обществени пространства, с размери от 4×3 м до 6×2 м. Широката публика може да се приближи и да докосне повърхността.
- Близо до 2K естествена резолюция за HD търговско съдържание
- Риск от публично докосване → единствената жизнеспособна опция за COB
- P1.5 би бил видимо по-мек от близко разстояние
- Резултат: Издръжлива, почти 2K резолюция, многоаспектно съотношение
Широкоформатен монтаж на таван, завладяващо 4K изживяване, зрители, гледащи нагоре от близко зрително разстояние.
- 65 м² P1.5 надвишава естествената 4K резолюция
- P1.2 би довел до допълнителни разходи без визуална полза
- Поддържа се правилна бюджетна точка, изискване за 4K
- Резултат: 4K на правилната цена — без компромис
Два екрана, разположени от двете страни на сцената, общо 48 м². Стандартен SMD, директен монтаж на модули на стена без шкафове.
- Разстояние на гледане 12 м (далеч отвъд прага P2.5)
- SMD е глоба за църковна среда с интензитет от 200–400 лукса
- COB би бил неоправдан разход при 12 милиона
- Резултат: Ясен текст и видео на 30% по-ниска цена от цената на шкафа
Изпратете ни размерите на стаята, разстоянието за гледане и приложението. Ще потвърдим мястото и ще ви предоставим оферта в рамките на един работен ден.